Galériaerdők hatása a vízfolyások apadási görbéire és ennek információtartalma
Kalicz Péter, Gribovszki Zoltán és Király Géza
Kapcsolat a szerzőkkel
Levelező szerző: Kalicz Péter
Cím: H-9400 Sopron, Bajcsy-Zsilinszky u. 4.
e-mail cím: kaliczp[at]emk.nyme.hu
Kivonat
A vízfolyások vízjárása csapadékmentes időszakban szabályos, csökkenő jelleget, ún. apadási görbét követ. Az apadási görbéből számos fontos információ nyerhető. A vízgyűjtő kőzettömbjét egy lineáris tározóval modellezve, az apadási görbe exponenciális függvénnyel közelíthető.
Hidraulikai alapösszefüggéseket felhasználva egyes vízgyűjtőszintű szivárgáshidraulikai jellemzők becsülhetők az apadási görbéből, vagyis a kiürülés rohamosságának mértékéből. Az év bármely időszaka viszont nem használható fel a vízgyűjtőszintű szivárgáshidraulikai paraméterek becslésére, mivel a vegetációs időszakban, elsősorban a talajvízkészleteket is felhasználó vízfolyás-menti növényzet párologtatásának hatására az apadási görbe meredekebbé válik. Különösen kifejezett ez a jelenség, ha a vízfolyás mentén nagy vízigényű galériaerdők állnak. Az apadási görbe előbb említett meredekségnek az ismeretében a vízfolyás-menti területek (mint a vízfogyasztásban kiemelt szerepet betöltő zónák) talajvízből származó evapotranszspirációjának számítására dolgoztunk ki egy új módszert.
A Soproni-hegységben működő Hidegvíz-völgyi Kísérleti Vízgyűjtő két részvízgyűjtőjének (a Farkas-, és a Vadkan-ároknak) a lefolyási adatait felhasználva 5,8 és 6,2 mm/nap értékkel határoztuk meg a talajvízből származó evapotranszspirációt a vegetációs időszak száraz periódusaira, az apadási görbék alapján a 2000–2005-ös években.
A kapott adatok a galériaerdők viszonylag nagy talajvíz-vízfogyasztását mutatják, de a háttérből (vízfolyás menti zónán kívülről) pótlódó talajvizet jelentős mértékben felhasználó állományok esetében ezek a számok reálisnak tűnnek, és nem térnek el jelentősen a hasonló adottságú területeken meghatározott adatoktól sem.
Kulcsszavak: talajvíz evapotranszspiráció, galériaerdő, recessziós görbe, lineáris tározó modell
Open Acces - Nyílt hozzáférés
1. évfolyam 1. szám,
45-57. oldal
Közlésre elfogadva:
2011. szeptember 1.
Kapcsolódó cikkek
a folyóiratban
4
A szerzők további cikkei a folyóiratban
3
Témájukban kapcsolódó cikkek az Erdészettudományi Közleményekben*
A szerzők további megjelent cikkei az Erdészettudományi Közleményekben
* Automatikusan generált javaslatok a szerzők által megadott kulcsszavak más cikkek címében és kivonataiban való előfordulása alapján. Részletesebb kereséshez kérjük használja a manuális keresést.